Ir pienācis ilgi gaidītais karstums un vasara mūs patiešām lutina. Tas nozīmē arī to, ka daudzi cilvēki dodas uz pludmali. Rīgas dome tikmēr nākusi klajā ar nopietnu brīdinājumu.
Stipra vēja un lielu viļņu laikā Rīgas līča piekrastē var veidoties bīstamas pārrāvuma straumes – tās ir spēcīgas zemūdens straumes, kas veidojas, kad viļņu uzkrātā enerģija atgriežas jūrā. Šīs straumes var ātri aiznest peldētājus no krasta, radot paniku un apdraudot.
Rīgas pašvaldības Mājokļu un vides departaments ir uzstādījis brīdinājuma zīmes pie peldvietām un aicina būt uzmanīgiem, kā arī neatstāt bērnus bez uzraudzības.
Kas ir pārrāvuma straume?
Tā ir spēcīga straume, kas virzās prom no krasta. Tādas veidojas stipra vēja un lielu viļņu apstākļos. Straumes izveidošanās vieta, ilgums un tās spēks nav precīzi nosakāms. Tās var parādīties pēkšņi, arī vietās, kur iepriekš nav bijušas. Parasti veidojas 0,5 līdz 0,8 metru dziļumā – tieši vietās, kur cilvēki peldas. Pie ūdens malas straume bieži vien virzās paralēli krastam, un bīstamas kļūst vietās, kur ir stāvāka nogāze.
Kā var atpazīt bīstamās straumes?
Tumšākas joslas starp viļņiem (kur virsma šķiet mierīgāka);
Atšķirīgas ūdens krāsas;
Līnijas ar putām, ūdenszālēm vai smiltīm, kas plīst projām no krasta.
Lasi vēl: Būs gatavi jau pēc 3 stundām: “ātrā” mazsālīto gurķīšu recepte, kas neliek vilties
Kā rīkoties, ja esi iekļuvis bīstamajā straumē?
Pirmkārt, censties saglabāt mieru. Noturēties virs ūdens un censties peldēt vai pat gulēt uz muguras. Nepeldēt tieši uz krastu, bet gan paralēli krastam, līdz izkļūsti no straumes. Kad straume kļūst vājāka, peldi atpakaļ uz krastu. Svarīgi atcerēties – nemēroties spēkiem ar straumi! Tā var būt daudz stiprāka pat par labu un spēcīgu peldētāju. Ja nepieciešams, sauc pēc palīdzības.
Rīgas līcī reta parādība
LU docents, ģeoloģijas doktors Dr. Jānis Lapinskis skaidro, ka pārrāvuma straumes Rīgas līcī ir reta, bet iespējama parādība. Tās rodas īpašos apstākļos – ja ir intensīvi viļņi, kas pienāk perpendikulāri krastam. Ūdens, kas tiek ienests krastā, kādā brīdī sāk aizplūst atpakaļ un veido šauras, bet spēcīgas straumes. Šajās zonās viļņi parasti ir plakani, bez baltajām galotnēm.
Īpaši uzmanīgiem jābūt, peldoties: Mangaļsalas un Daugavgrīvas pludmalēs – pie Daugavas ietekas, īpaši pieejā no Flotes ielas puses. Tāpat arī Buļļu salas pludmalē, pie Lielupes ietekas.